Matematický výlet 1

Kronikářský odstavec

Matematický výlet, 24.9.2016

Sešli jsme se na 9:30 v Řečkovicích na zastávce šaliny číslo jedna. V plánu bylo jít přes Kuřim na Babí lom a pak přes Lelekovice a Mokrou Horu zpět do Řečkovic. Terénní poradce měl velkou radost, že šlo o okruh. Hlavní organizátorka zahájila výlet i s přítomným ředitelem ústavu. V 9:45 jsme vyrazili v hojném počtu třiceti lidí. Před vstupem do lesa jsme si udělali společnou fotku. První přestávka byla po pěti kilometrech Pod Sychrovem. Až do Kuřimi jsme nasadili slušné tempo a nikde jsme špatně neodbočili. Další přestávky byly pouze krátké, abychom šli tak nějak pohromadě. Janovu vodní kapli při vstupu do Kuřimi někteří členové výpravy využili pro naplnění svých lahví. Ke spokojenosti organizátorů jsme splnili odhad a byli jsme v Kuřimi ve dvanáct hodin. Zájem byl o nějaké občerstvení nebo aspoň o obchod, tak jsme se odchýlili od původního plánu cesty. Dále, někteří zde společnou cestu ukončili a pokračovali například vlakem. Dali jsme si přestávku u obchodního domu, kde zrovna byla akce na kuřecí čtvrtky. Z Kuřimi nás po modré směr Babí lom vyšlo jednadvacet. Po výstupu na rozcestí pod Babím lomem jsme se rozhodli změnit původní plán na doporučení výletně zdatného docenta. Nešli jsme tedy přímo na Babí lom - rozhlednu, ale vydali jsme se vlevo, na hřeben a samotný vrchol, kde jsme se opět pokusili o společné foto. Na rozhlednu jsme po skalách došli chvíli po půl druhé. Tam jsme měli další přestávku. Seběhli jsme z kopce (14:10) a někteří neodmítli nabídku lesního stolku: jablka a perníčky od místních za příznivé ceny. V Lelekovicích zrovna probíhaly hody. Na návsi jsme pak měli delší přestávku. Nutno dodat, že někteří z těch, kteří nás v Kuřimi opustili, se k nám na Babím lomu opět připojili. Kvůli hodům jsme ale z Lelekovic pokračovali v počtu sedmnáct. Prošli jsme údolím Ponávky a vylezli jsme do Řečkovic. Okruh byl uzavřen v 16:35. Všichni jsme potvrdili svou účast na oficiálním zakončení podpisem a převzetím bonbónu. Hlavní výprava tedy ušla 21.52 kilometrů (dle oficiálního měření).
Všem výletníkům velice děkujeme, že podpořili myšlenku matematického výletu svou účastí.

(klikni pro zvětšení)

Terénní poradce

Odkaz na PDF

Fotky

Odkaz

Pozvánka

Vážení přátelé matematiky,

dovolujeme si Vás informovat, že s novým akademickým rokem přicházejí matematické výlety! Jedná se o turistické výlety určené všem studentům a zaměstnancům ÚMS, na kterých můžete poznat krásná místa v okolí Brna, pohovořit si o matematických i nematematických tématech.

Zahajující matematický výlet, na který Vás tímto srdečně zveme, se uskuteční v sobotu 24. 9. 2016.
Sraz v 9:30 na konečné tramvaje č. 1 v Řečkovicích. Trasa 20 km po turistických značkách, částečně terénem, částečně po silnici, s cílem zpět v Řečkovicích.

Přesnější popis trasy: - Z Řečkovic do Přírodního parku Baba, přes něj až do Kuřimi. - Z Kuřimi k rozhledně Babí lom, pak po červené značce přes Lelekovice do Mokré Hory a pak zpět do Řečkovic. Trasu je možné ukončit po 9 km v Kuřimi, odkud je návrat do Brna možný vlakem nebo autobusem.

Jídlo na celý den s sebou.
---------------------------------------------------------------------------------
Poznámka (ke vzniku):

Myšlenka uspořádat turistické výlety pro matematiky je inspirována „matematickými výlety“ založenými Otakarem Borůvkou, významným brněnským matematikem, profesorem na Masarykově univerzitě. Tyto výlety byly pořádány matematiky z Masarykovy univerzity a Univerzity Komenského v Bratislavě v 40.-80. letech minulého století.

Těšíme se na Vás,

Jan Slovák, ředitel ÚMS
Jana Bartoňová, hlavní organizátorka
Jonatan Kolegar, terénní poradce

Published on  April 10th, 2019