Matematický výlet 24

Kronikářský odstavec

Matematický výlet, 19.-20. 7. 2019

Sešli jsme se v pátek chvíli před devátou hodinou večerní, abychom viděli, jak mezi mraky slunce zapadá. Udělali jsme si společné foto a vypravili jsme se v počtu deseti účastníků směr Podolí, odkud jsme měli pokračovat na jih. Chtěli jsme se totiž vyhnout městské zástavbě. Po cestě do Podolí jsme ještě vylezli na Stránskou skálu. Abychom lépe kontrolovali prezenci, každému bylo přiřazeno prvočíslo, kterým se po zbytek výletu ohlašoval. Nelze nazvat tuto cestu jako cestu tmou, neboť mraky odrážely zář Brna a když jsme nad sebou neměli mraky, Měsíc na nás odrážel paprsky Slunce. Na cestu jsme tedy viděli vždy dobře, pokud jsme zrovna nešli lesem. Ten v podstatě jediný jsme prošli ve Šlapanicích. Dva kolegové z Indie se tu odpojili a jeli nočním autobusem do Brna. Prošli jsme Kobylnice a u zavřené brány parku jsme si dali přestávku, během které bylo dokončeno rozkládání čísla cyklostezky 5063 na prvočísla (k velké radosti všech přítomných). Šli jsme dále, Sokolnice, Telnice, Měnín. Na některé dopadala krize nočního pochodu, která se projevovala zvýšenou veselostí. Příjemné bylo, že při páteční noci jsme se mohli zastavit a sednout si kdekoliv na cestě, například uprostřed cyklostezky. Zajímavý byl i pohled na dálnici, pod kterou jsme prošli něco po třetí hodině ranní. Další krize byla překonána na začátku zelené značky v Blučině. To už jsme byli blízko cíle, blízko rozhledny...a časově taky blízko východu slunce. Výstup k rozhledně nakonec nebyl tak přímočarý, jak jsme očekávali, ale dorazili jsme v plném počtu chvíli před pátou. Studený vítr byl náročný, ale všichni jsme stáli na rozhledně a...východu se nedočkali pro oblačnost. První paprsky jsme tedy viděli z přístřešku asi o 15 minut později. Užívali jsme si nového dne, někteří i pobíháním a poskakováním po poli. Hlavní výpravě pak ujel autobus ze Židlochovic, rozhodli jsme se tedy nasednout na vlak v Hrušovanech. Hlavní výprava tedy ušla 32.73 kilometrů (dle oficiálního měření).

Děkujeme, že jste s námi prošli nocí až k východu slunce.

Fotky

K nalezení tady, jako vždy, máte-li zájem o nějakou fotku ve vyšší kvalitě, napište na 408138@mail.muni.cz.

Pozvánka

Extrémní výlet! Dvacátý čtvrtý matematický výlet, na který Vás tímto zveme, plánujeme na pátek 19. 7. 2019. Cílem je ovšem bod v čase a  prostoru další den, zhruba 30 km pochod nocí a tmou. Sraz 49.1941725N, 16.6594683E ve 20:37.

Krásné léto přejeme,

Jonatan Kolegar nebo Jana Bartoňová, organizátoři, 
Jan Slovák, ředitel ÚMS

----------------------------

Extreme hike! You are invited to our 24th mathematical hike, planned on Friday 19th of July. The destination is a point in time and space the next day, expect a 30 km walk through night and darkness. Meeting point 49.1941725N, 16.6594683E at 20:37.

Have a nice summer,

Jonatan Kolegar or Jana Bartoňová, organizers, 
Jan Slovák, Director of the Department of Mathematics and Statistics

Published on  September 5th, 2019